Kis osztályunk a Határtalanul pályázat beadásától kezdve izgatottan várta annak pozitív elbírálását, hiszen nagyon sok szép képet láttunk már Erdélyről és a felsőbb éves évfolyamtársainktól hallott élménybeszámolók is felkeltették kíváncsiságunkat.
A hallomásból szerzett információk májusban valósággá váltak. Osztályfőnökünkkel néhány osztályfőnöki órán ráhangolódtunk az erdélyi tanulmányi kirándulásra. Kutató munkát folytattunk, felkészültünk Erdély történelméből, népességéből, a pályázatban szereplő településekből és kiselőadások formájában osztottuk meg egymással az összegyűjtött tudnivalókat.
Csodálatos 5 napot tölthettünk Székelyföldön, rengeteg élménnyel gazdagodtunk. Tóth Zoli bácsi idegenvezetése mellett testközelből láthattuk az erdélyi magyarok életét, és -egy rendhagyó történelem órán- megismertük a többszáz éves viszontagságaikat. Történelmi és irodalmi emlékhelyeket, múzeumokat kerestünk fel. Nagy hatást gyakorolt ránk, hogy Körösfőn a Vasvári Pál emlékszobában kezünkbe foghattuk az egykori honvéd fegyvereket. A település Református templomában ülve Péntek Laci bácsi történelmi emlékeket idézett fel és csodálatos, kézzel készült, hímzett szőtteseket láthattunk. Koszorút helyeztünk el Körösfőn, Vasvári Pál kopjafájánál, Farkaslakán Tamási Áron sírjánál, Fehéregyházán Petőfi Sándor szobránál és az 1848/49-es honvéd emlékműnél, Madéfalván a Siculicidium Emlékműnél, Szejkefürdőn a „legnagyobb székely”, Orbán Balázs sírjánál. Sétáltunk a segesvári várnegyedben, megcsodáltuk a vár híres zenélő óráját. Megismerkedtünk Bözödújfalu, az elárasztott falu történetével és bejártuk a település kopjafákból kirakott utcáit. A Csíki Székely Múzeumban régi mesterségek tárgyait tekintettük meg. Ellátogattunk a Barátok feredőjéhez, melynek különleges tulajdonsága a föld mélyéről feltörő szén-dioxid, ami jó hatással van a vérkeringésre. Kellemesen fárasztó gyalogtúrát tettünk a Csíksomlyói Nyereg Hármashalom Oltárhoz, majd imát mondtunk a magyarság egyik legfontosabb zarándokhelyén, a csíksomlyói kegytemplomban.
Lenyűgöző természeti látvány tárult elénk a szovátai sós tavaknál, a Békás-szorosban és a Gyilkos –tónál, megismerve a tó keletkezését, Fazekas Eszter történetét. A szalmakalap készítés és a zsindelypattintás is elbűvölt bennünket. Egy dolgos család „esztená”-jába is bepillanthattunk, ahol a havasi legelőkön tartott juhok tejéből készített sajtot és ordát kóstoltunk. Tesis osztályként nagy élmény volt számunkra a székelyvarsági iskolásokkal a focizás, melyet csak fokozott a bobozás, a libegőzés és egy fergeteges szekerezés a Csíki-havasokban.
Éjjelente kényelmes szálláson pihenhettünk, ahol kedves vendéglátásban, laktató, ízletes ételekben volt részünk. Június 4-én, a Nemzeti Összetartozás Napján egy témanap keretében meghallgattuk gróf Apponyi Albert beszédét és plakát is készült. A kiránduláson készült képekből kisfilmet szerkesztettünk.
Az élményeket szerezte és örökre a szívébe zárta: a BIG 7.A osztálya és osztályfőnökeik Városi Nikoletta, Gavallér Zsolt
A részletes szakmai beszámoló IDE kattintva olvasható!